ً یا بقیة الله الاعظم - دوباره سیمافیلم، دوباره کمال تبریزی، دوباره اصلاحیه
واحـد فـرهنــگی
این گذشت؛ به داد سريال «شهید صیاد» برسید

گروه فرهنگي:«کمال تبریزی» نامش با حاشیه گره خورده است؛ هر جا که باشد، واژه‌هایی چون «توقیف»، «اصلاحیه»، «اتلاف بیت‌المال» و «عبور از خط قرمزها» هم همراهش خواهد بود و البته این همه حاشیه هیچ وقت باعث نمی‌شود که او کم‌کار – و نه ممنوع‌الکار- شود! او «کمال تبریزی» است و همیشه –حتی اگر در فیلمی مثل «خیابان‌های آرام» از بالا تا پایین یک نظام را مورد لطف قرار دهد- باید فیلم و سریال بسازد آن هم از نوع پرخرج و فاخرش! چنانکه آخرین سریال او پرخرج‌ترین سریال در دست تولید صداوسیما هم هست! سریالی که این روزها برای «تبریزی» حاشیه‌ای جدید درست کرده است.

«سرزمین کهن» -آخرین کار «کمال تبریزی»- از سریال‌های الف ویژه‌ی صداوسیماست که چند سالی است فیلم‌برداری آن ادامه دارد. اما ظاهراً این روزها اداره‌ی طرح و برنامه‌ی صداوسیما به فیلمنامه‌ی این پروژه‌ی عظیم ایرادات مفصلی را وارد کرده و از همین رو،  فیلم‌برداری «سرزمین کهن» متوقف شده است تا این اصلاحات انجام شود. 
 
 
«کمال تبریزی» خود در گفتگو با ایسنا ماجرای این اصلاحات مفصل را این طور توضیح داده است: «فيلمنامه‌ی «سرزمين كهن» به تصويب سازمان صدا و سيما رسيد و ما هم بر اساس همين فيلمنامه‌ي تصويب شده، فيلمبرداري را شروع كرديم و فيلمبرداري دو فاز هم به پايان رسيد. ولي در اواسط فيلمبرداري فاز دوم بود كه اعضاي شوراي طرح و برنامه سازمان تغيير كردند و ديدگاه‌شان نيز عوض شد؛ در آن زمان اين مساله مطرح شد كه فيلمنامه بايد اصلاح شود. اين اصلاحات،‌ اصلاحات جزئي نبود، بلكه جدي و مفصل بودند؛ يعني يكسري نكات بايد به متن اضافه شود. بنابراين در حال حاضر در مرحله‌اي هستيم كه فاز يك و دو را اصلاح ‌كنيم.»
 
او البته بدون هیچ‌گونه اشاره‌ای به محتوای این اصلاحات وارده اضافه می‌کند: «اصلاحاتی كه به سريال ما وارد شده، اصلاحاتي هستند كه اگر از ابتدا مي‌گفتند، انجام مي‌داديم اما اشكال كار در اين است كه در نيمه‌ي راه مجبور شديم اين كار را انجام دهيم. به علاوه تغييرات طوري نيست كه ساختار را عوض كنيم، بلكه تمايل بر اين است كه نكاتي را در تاريخ اضافه كنيم كه اگر از اول مي‌دانستيم، نويسنده اين كار را انجام مي‌داد ولي چون اواسط كار است، كمي دشوار مي‌شود. در حال حاضر مشغول افزودن نكات اصلاحي در بخش‌هايي از فاز يك و دو هستيم و مرحله‌ي بعد بايد فيلمنامه فاز سه اصلاح شود تا كار را ادامه دهيم.»
 
بدین ترتیب داستان همیشگی توقیف یا اصلاح کارهای «تبریزی» این بار در حین تولید گریبان‌گیر این کارگردان و البته بیش از هر چیزی گریبان‌گیر بیت‌المال شده است. چنانکه قطعاً در روند این اصلاح راش‌هایی دور ریخته و راش‌های جدیدی جایگزین خواهد شد و این جدا از هزینه‌هایی است که بابت طولانی شدن و توقف این پروژه صرف می‌شود. البته در این میان باید همین وسواس و شجاعت برخی مدیران سیما در اصلاح کار در حین تولید را به شدت ستود؛ چرا که معمولاً «کمال تبریزی» آنچه را که می‌خواهد به نحو اتم و اکمل می‌سازد و بعد از پایان کار، مدیران، ناظران پخش و مسئولین بازبینی باید با تیغ سانسور جور برخی تحریف‌های تاریخی صورت گرفته را بکشند!
 
 اما فارغ از این شجاعت برخی مدیران سیما، این سوال که چرا باید سکان کارگردانی عظیم‌ترین سریال در دست تولید رسانه‌ی ملی، در کنترل فردی چون «کمال تبریزی» باشد، هم‌چنان باقی می‌ماند؛ چرا که «تبریزی» در سال‌های اخیر نشان داده است که به جز ساختن فیلم توقیفی، توفیق دیگری نداشته است. چنانکه آخرین فیلم او -«خیابان‌های آرام»- با آنکه پروانه‌ی نمایش خود را از سوی وزارت ارشاد دریافت کرده است، در اقدامی بی‌سابقه توسط تهیه‌کننده‌ی فیلم و سرمایه‌گذار آن توقیف شده است! فیلمی با موضوع حوادث سال 88 که البته قرار بوده در فضایی کنایه‌وار به این حوادث اشاره نماید و در این پوشش، تقریباً هر آنچه که «تبریزی» در بیانیه‌هایش گفته و نوشته و امضا کرده بود، ترجمان تصویری شده است.
 
 
 
 
پیش از «خیابان‌های آرام» هم تبریزی فیلم «پاداش» را ساخت که گفته می‌شود از حیث طرح مباحث غیراخلاقی و شوخی‌های جنسی –آن هم در فضای حج!- مورد نادر و عجیب و غریبی است که بعد از چند بار اکران خصوصی در حضور برخی اهالی رسانه و مسئولین، همه در توقیف آن اتفاق نظر داشته‌اند و از این رو، این فیلم بعد از صرف بودجه‌ی چند صد میلیونی از بیت‌المال به آرشیو سپرده شد!
 
 
«تبریزی» البته در ساخت سریال‌های تاریخی و بیان مغایر با واقعیت برخی وقایع تاریخی هم کارنامه‌ی پرباری دارد. چنان‌که او در سریال «شهریار»، در تحریفی بزرگ «شهریار» بعد از انقلاب را دیوانه به تصویر کشید و از نشان دادن ارادت او به انقلاب اسلامی، حضرت امام (ره) و به ویژه مقام معظم رهبری اجتناب نمود.این تحریف به حدی بود که مسئولین سیما به دلیل اعتراضات صورت گرفته از سوی خانواده‌ای این شاعر گران‌قدر و دیگر فعالان عرصه‌ی فرهنگ انقلاب اسلامی، در زمان پخش این سریال مجبور شدند خود دست به کار اصلاح سریال شوند و علاوه بر آن، بعد از پایان هر قسمت از سریال، تصاویری از شعرخوانی شهریار در جمع‎های مذهبی و انقلابی را پخش نمایند تا شاید نبود این حقایق تاریخی در سریال جناب «تبریزی» جبران گردد!
 
 
حال با چنین مختصاتی از کارهای اخیر «کمال تبریزی» مشخص نیست که مسئولین سیمافیلم بر چه اساسی، کارگردانی سریالی با موضوع مهم تاریخ معاصر را به او سپرده‌اند؟ سریالی که از همین الان می‌توان حاصل آن را حدس زد؛ چنانچه این اصلاح مفصل در حین تولید هم وجود مشکلات عدیده در «سرزمین کهن» را تأیید می‌کند.
 
اما نگران کننده‌تر از همه، شنیده‌های موثقی است که از احتمال کارگردانی سریال «شهید صیاد شیرازی» توسط «کمال تبریزی» حکایت دارد. شهید بزرگواری که در ولایت‌مداری و انقلابی بودن نمونه بود و به نظر می‌رسد که کسی چون «کمال تبریزی» با‌ سابقه‌ی بیانیه‌های معروفی که تا چندین ماه پس از نمازجمعه‌ی تاریخی مقام معظم رهبری در 29 خرداد می‌نوشت، اصلاً مناسب به تصویر کشیدن زندگی چنین انسان ولایت‌مداری نباشد. باید دید که آیا این بار مدیران سیما برای جلوگیری از تحریفی دیگر، دست به کار خواهند شد و یا پس از تصویب طرح، تخصیص بودجه و آغاز پروژه با صرف هزینه‎های میلیاردی از بیت‌المال، مسئولین امر به این نتیجه خواهند رسید که سریال صیاد با زندگی اش فرسنگ‎ها فاصله دارد و آنگاه دست به کار اصلاح خواهند شد تا باز هم تبریزی مصاحبه کرده و از توقیف و اصلاح سریال اش ناله سر دهد؟!

نگارش در تاريخ پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۵ توسط دانشجو |
قالب وبلاگ